Stadiony we Lwowie

Stadiony we Lwowie posiadają zwykle długą i ciekawą historię, często wręcz związaną z dziejami naszego kraju. Chociaż sam Lwów znajduje się obecnie na terytorium Ukrainy, przez długi czas należał do państwa polskiego. Obecnie jest to spore miasto, które liczy ponad 700 tysięcy mieszkańców, nic więc dziwnego, że znajdziemy tu dużą liczbę stadionów i obiektów sportowych.

Jesteście ciekawi, jakie stadiony we Lwowie warto zobaczyć i jakie tego typu obiekty w ogóle znajdziemy w tym mieście? Zapraszamy do naszego artykułu, w którym prezentujemy Wam najciekawsze informacje na ten temat. Może on być wstępem do zwiedzania opisanych stadionów w rzeczywistości, oczywiście jeśli akurat planujemy wycieczkę do Lwowa.

Stadiony we Lwowie
Stadiony we Lwowie

Jakie stadiony we Lwowie warto zwiedzić?

Współczesne stadiony we Lwowie to zarówno duże, jak i małe obiekty. Niektóre z nich warte są zwiedzenia, ponieważ należą nie tylko do infrastruktury sportowej, ale zabytków i dziedzictwa historycznego tego miasta. Do najciekawszych należą:

  1. Arena Lwów,
  2. Stadion Ukraina,
  3. Stadion SKA,
  4. Stadion Skif,
  5. Stadion Szkolar,
  6. Stadion Silmasz.

Arena Lwów

Adres: вулиця Стрийська, 199, Lviv, Lviv Oblast, Ukraina, 79031
Strona internetowa stadionu: https://arenalviv.com.ua/

Największym i najpopularniejszym stadionem we Lwowie jest Arena Lwów. Możemy ją znać choćby z trzech meczy fazy grupowej podczas Euro 2012. Sam obiekt został wybudowany w latach 2008-2011. Może on pomieścić niespełna 35 tysięcy widzów. Został zaprojektowany jako supernowoczesny kompleks sportowy, spełniający wszystkie współczesne standardy dla tego typu obiektów.

Kosztujący ponad 2 miliardy dolarów stadion we Lwowie znajduje się na obrzeżach miasta, co może rodzić pewne problemy komunikacyjne. Na początku problem był większy, obecnie bez trudu dotrzemy tam zarówno samochodem, jak i komunikacją publiczną. Wokół powstaje centrum handlowo-usługowe na kształt znanych nam na pewno galerii handlowych. Parking jest w stanie pomieścić kilka tysięcy samochodów i całkiem sporo autokarów. Arena Lwów należy do miasta .

Stadion Ukraina we Lwowie

Adres: Lviv, Lviv Oblast, Ukraina, 79000
Strona internetowa: https://fckarpaty.com/ua/stadium/

Kolejny stadion we Lwowie, który chcielibyśmy Wam przedstawić, to sportowy obiekt wielofunkcyjny. Dotarcie komunikacją publiczną jest tu znacznie łatwiejsze, gdyż znajduje się on znacznie bliżej centrum. Stworzone na nasypach ziemnych trybuny są częściowo zadaszone. Do lat dziewięćdziesiątych, stadion nosił nazwę „Drużba”, a powstał w 1963 roku. W 1992 przeszedł gruntowny remont.

Obiekt jest w stanie pomieścić ponad 27 tysięcy osób, co czyni go drugim największym stadionem we Lwowie. Ważniejsze mecze, jakie tu rozegrano, były częścią między innymi Eliminacji do Mistrzostw Świata 2002, kwalifikacji do Euro 2004, Eliminacji do Mistrzostw Świata 2010, rozgrywano tu także mecze towarzyskie. Po 2012 roku ten stadion we Lwowie nieco stracił na znaczeniu ze względu na budowę Lwów Arena .

Stadion SKA we Lwowie

Adres: Kleparivska St, 39А, Lviv, Lviv Oblast, Ukraina, 79000
Strona internetowa stadionu : http://nsblvs.org/

Stadion SKA we Lwowie to kolejny wielofunkcyjny obiekt sportowy w tym mieście. Nieco mniejszy i niezbyt znany, i tak jest w stanie pomieścić nawet 16700 widzów. Został wybudowany w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, natomiast nieco później przebudowano go tak, by spełniał wszelkie standardy UEFA i FIFA. Poza boiskiem piłkarskim, znajduje się tam także tor żużlowy, a część trybun została zmodernizowana i w miejsce starych ławeczek wstawiono nowe krzesełka z tworzywa sztucznego.

Stadion Skif we Lwowie

Adres: Cheremshyny St, 17, Lviv, Lviv Oblast, Ukraina, 79000

Pełna nazwa tego stadionu we Lwowie brzmi Stadion Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury Fizycznej „Skif”. Znajduje się w dzielnicy Cetnerówka i należy do Lwowskiego AWF-u. Powstał jeszcze w XIX wieku, a dokładnie w 1897 roku, można więc śmiało mówić o bogatej historii w jego przypadku. Był wielokrotnie rozbudowywany, a w czasie Euro 2012 pełnił rolę stadionu treningowego. Poza boiskiem do piłki nożnej, jest wyposażony także w profesjonalną bieżnię .

Stadion Szkolar we Lwowie

Adres: Anatoliya Vakhnyanyna St, 1, Lviv, Lviv Oblast, Ukraina, 79000

Przechodzimy do kolejnych stadionów we Lwowie, tym razem znacznie mniejszych. Na tapet bierzemy stadion Szkolar, otwarty we wrześniu 1924 roku. Przed drugą wojną światową swoje mecze rozgrywali tu polscy piłkarze klubu Lechia Lwów, obecnie należy do lwowskiej szkoły sportowej. Na przestrzeni lat przeprowadzono na nim sporo modernizacji, może pomieścić około 300 widzów .

Stadion Silmasz we Lwowie

Adres : Liubinska St, 1, Lviv, Lviv Oblast, Ukraina, 79000

Kończymy naszą wycieczkę po stadionach we Lwowie. Ostatnim obiektem sportowym, do którego chcielibyśmy Was wirtualnie „zabrać”, jest Silmasz, który swoją historią sięga aż 1934 roku, kiedy to został oficjalnie otwarty. Znajdujący się w dzielnicy Bogdanówka stadion stanowi własność komunalną. Z ubolewaniem musimy powiedzieć, że piękny obiekt, na którym swe spotkania rozgrywali dawniej zawodnicy Robotniczego Klubu Sportowego Lwów, niszczeje. Sporadycznie odbywają się tu treningi, jednak infrastruktura została zdewastowana, a co cenniejsze rzeczy rozkradzione.

Zwiedzanie stadionów we Lwowie
Zwiedzanie stadionów we Lwowie

Historyczne stadiony we Lwowie

Skoro już przedstawiamy Wam ważne stadiony we Lwowie, nie możemy zapomnieć także o nieistniejących już obiektach historycznych. Należą do nich:

  • Hasmonei Lwów – powstał w 1923 roku i w szczycie sławy mógł pomieścić 10 tysięcy widzów. W latach trzydziestych miał miejsce pożar, który doszczętnie strawił całą wartościową infrastrukturę, podjęto więc decyzję o tym, by odbudować go w zupełnie innym miejscu. Obecnie znajdują się tutaj garaże samochodowe.
  • Stadion im. Marszałka Józefa Piłsudskiego we Lwowie – powstał w 1923 roku i swoje spotkania rozgrywali na nim piłkarze Czarni Lwów. Mógł pomieścić nawet 12 tysięcy widzów. Został zlikwidowany w latach siedemdziesiątych, a na jego miejscu powstała siedziba izby skarbowej.
  • Park Sportowy im. Marszałka Polski Edwarda Śmigłego-Rydza we Lwowie – powstał w 1913 roku i mieścił nawet 10 tysięcy widzów. Swoje spotkania rozgrywali tu zawodnicy Pogoń Lwów. Odbywały się tu także lekkoatletyczne Mistrzostwa Polski. Zlikwidowano go pod koniec lat czterdziestych, a na jego miejscu powstała jednostka wojskowa.

Stadiony we Lwowie – podsumowanie

Jak widzicie, stadiony we Lwowie mają bogatą historię. Znajdziemy tu zarówno bardzo duże obiekty w nowoczesnym wydaniu, jak i stadiony o wartości przede wszystkim historycznej. Niestety, wiele z tych ostatnich niszczeje i obawiamy się, że wkrótce pozostaną one już tylko wspomnieniem, tak jak trzy ostatnie wymienione przez nas kompleksy sportowe.

Jesteśmy ciekawi, czy udało Wam się zobaczyć na żywo któryś z opisanych stadionów we Lwowie? A może dopiero planujecie taką wycieczkę? Dajcie znać w sekcji komentarzy!

Leave a Comment